About Us

Governance

 

In January 2022, a transition board was set up and consists of: 

Jan Pierson - Chair 

Sam Nixon - Director of School Improvement 

Richard Cranmer - CEO 

A trustee - To be arranged 

Lindsay Hanger - Interim Headteacher 

Chris Perry-Yates - Clerk   

Attendance for the academic year 2019 – 20

 

Governor

Meetings attended

Out of a possible

Mrs Diane Perry-Yates (resigned 18th November 2019)

1

2

Rev Heather Wilcox

9

9

  Ms Aziza Cranmer

9

9

Ms Ewa Parker

8

9

Mrs Julie Adams

9

9

Mrs Michelle Horne

8

9

Mrs Jenny Melling (Resigned 1st April 2020)

3

6

Mrs. Maria Adcock (resigned 13th January 2020)

2

4

Mr Paul Adams (Joined 18th November 2019)

8

8

Mrs Natalie Butler (Joined 18th November 2019)

7

8

Mrs Christina Kenna (Joined 1st April 2020)

3

4

 

 If you would like to know more about the Governing Body, please contact the school office on 01508 530459.  If you would like to send any correspondence to the governing body, you can do so via the school office.